Ştiri

Strategia de Responsabilitate Socială Fotbalistică pentru F.C. Bihor Oradea

 13.11.2023, 21:49

Clubul FC Bihor şi-a definit Strategia de Responsabilitate Socială Fotbalistică pe perioada anilor 2023-2030.

Această strategie de responsabilitate socială fotbalistică reflectă angajamentul nostru față de dezvoltarea durabilă a comunității noastre. Vom evalua și revizui periodic implementarea acestor inițiative pentru a ne asigura că aducem un impact pozitiv și durabil în viața oamenilor din jurul nostru.

Pe scurt, strategia cuprinde următoarele capitole:

1. Educație și Dezvoltare Tineret
F.C. Bihor Oradea se angajează să promoveze educația și dezvoltarea tineretului prin intermediul fotbalului. Vom implementa programe de instruire și mentorat pentru copii și adolescenți, facilitând accesul acestora la resurse educaționale. De asemenea, vom dezvolta parteneriate cu școli locale pentru a încuraja excelența academică și sportivă.

2. Incluziune și Diversitate
Clubul nostru va fi un loc al inclusivității și diversității. Vom desfășura programe care să încurajeze participarea activă a femeilor și a minorităților în fotbal, promovând egalitatea de șanse și eliminând discriminarea de orice fel. De asemenea, vom organiza evenimente și proiecte pentru a celebra diversitatea culturală și socială din comunitatea noastră.

3. Sănătate și Activitate Fizică
F.C. Bihor Oradea se va implica activ în promovarea unui stil de viață sănătos prin intermediul activității fizice și sportului. Vom organiza campanii de conștientizare cu privire la importanța exercițiului fizic și vom facilita accesul comunității la programe de antrenament și evenimente sportive.

4. Protecția Mediului
Suntem hotărâți să reducem impactul asupra mediului. Vom implementa practici ecologice în gestionarea activităților noastre, reducând consumul de resurse și promovând reciclarea. În plus, vom derula campanii de conștientizare cu privire la importanța protejării mediului și vom implica comunitatea în acțiuni de împădurire sau curățenie a zonelor verzi locale.

5. Implicare Comunitară
F.C. Bihor Oradea se va implica activ în comunitate, desfășurând proiecte sociale și caritabile. Vom colabora cu organizații non-guvernamentale, școli și instituții locale pentru a identifica nevoile comunității și a contribui la soluționarea acestora prin intermediul resurselor noastre și al popularității echipei.
Această strategie de responsabilitate socială fotbalistică reflectă angajamentul nostru față de dezvoltarea durabilă a comunității noastre. Vom evalua și revizui periodic implementarea acestor inițiative pentru a ne asigura că aducem un impact pozitiv și durabil în viața oamenilor din jurul nostru.

Citiţi mai jos întreaga Strategia de Responsabilitate Socială Fotbalistică pe perioada anilor 2023-2030!


CLICK AICI pentru a consulta integral Strategia de responsabilitate sociala FC Bihor!