Ioan Filip și Ioan Hora, încrezători la startul pregătirilor: „Ne dorim să facem un pas înainte și să ne bucurăm împreună la finalul sezonului”
25.06.2026, 07:30Reunirea lotului FC Bihor, care a avut loc miercuri la Stadionul Iuliu Bodola, a adus din nou împreună jucătorii și staff-ul tehnic înaintea startului pregătirilor pentru noul sezon competițional.
Printre cei mai așteptați să vorbească în fața reprezentanților mass-media s-au numărat și cei mai experimentați jucători ai echipei, Ioan Filip și Ioan Hora, fotbaliști care au purtat banderola de căpitan în sezonul precedent și care continuă să fie repere importante în vestiarul roș-albaștrilor.
Pentru Ioan Filip, revenirea la antrenamente a fost întâmpinată cu entuziasm, după o vacanță în care pregătirea fizică nu a lipsit.
„Parcă a fost o vacanță prea lungă. Am avut un sezon foarte frumos, cu multe momente bune, iar acum suntem nerăbdători să înceapă noul sezon. Mi-a fost dor de colegi, de toată lumea. Mă simt bine din punct de vedere fizic, am lucrat și în această perioadă și cred că sunt foarte aproape de nivelul pe care mi-l doresc”, a declarat mijlocașul.
După clasarea pe locul 4 în ediția precedentă de campionat și calificarea în play-off, Filip consideră că echipa trebuie să își propună obiective și mai ambițioase.
„Cu siguranță vrem din nou în play-off și vrem să obținem mai mult decât anul trecut. Trebuie să se vadă o evoluție a echipei și a clubului”, a afirmat unul dintre liderii formației noastre.
Experimentatul mijlocaș, care și-a început cariera de senior chiar la Oradea și a adunat peste 280 de meciuri în primele două ligi ale fotbalului românesc, spune că motivația sa rămâne la fel de mare.
„Încă am ambiția aceasta și vreau să joc cât pot. Chiar și astăzi eram nerăbdător să vin la stadion și să îmi revăd colegii.”
În ceea ce privește lotul pentru noul sezon, Ioan Filip este convins că noile achiziții vor aduce un plus echipei.
„Pe câțiva dintre băieții veniți îi cunosc deja. Cred că ne-am întărit și sperăm ca noii jucători să ne ajute să fim mai buni și să ne atingem obiectivele.”

La rândul său, Ioan Hora a transmis un mesaj plin de încredere înaintea debutului pregătirilor și a evidențiat importanța obiectivelor colective.
„Mă bucur că am început treaba pentru noul sezon. Ne-am încărcat bateriile în această vacanță și sper să muncim foarte bine până la startul campionatului”, a declarat atacantul.
După cele 12 goluri și numeroasele pase decisive reușite în sezonul precedent, Hora spune că performanțele individuale contează mai puțin decât succesul echipei.
„Primul obiectiv este calificarea în play-off. Este importantă echipa și mai puțin jucătorul. Mi-aș dori să marcăm poate mai puține goluri eu personal, dar să câștige echipa și să ne bucurăm împreună la final.”
Ajuns la FC Bihor în urmă cu doi ani, atacantul nu ascunde faptul că și-ar dori să încheie cariera cu o promovare alături de clubul bihorean.
„Ar fi extraordinar nu doar pentru mine, ci pentru întreaga comunitate a Bihorului. Este însă un drum lung și avem nevoie de susținerea tuturor – suporteri, conducere, staff și jucători. Cu toții trebuie să muncim pentru acest obiectiv.”
Referindu-se la noul sezon din Liga a II-a, Ioan Hora se așteaptă la o competiție și mai puternică decât cea din anul precedent.
„Cred că nivelul campionatului va crește. Sunt mai multe echipe care se pot lupta pentru primele locuri și nu văd o favorită clară. Pentru noi este important să începem mai bine decât am făcut-o sezonul trecut.”
În ciuda experienței acumulate și a rolului important pe care îl are în cadrul clubului, Hora spune că atenția sa este concentrată exclusiv asupra activității din teren.
„Deocamdată, când intru în club, o iau în stânga, spre vestiare, nu în dreapta, spre birouri. Concentrarea mea este în continuare pe fotbal și pe acest sezon. Îmi doresc să rămân sănătos și să îmi ajut echipa așa cum am făcut-o și până acum.”
Mesajele celor doi jucători cu experiență confirmă atmosfera pozitivă existentă la reunirea lotului și dorința întregii echipe de a construi pe baza rezultatelor foarte bune obținute în sezonul trecut, cu obiectivul clar de a lupta din nou pentru un loc în play-off și pentru performanțe cât mai importante în noua ediție de campionat.












