Ştiri

In memoriam: Ionuț Popa

 25.06.2026, 13:26

Antrenorul care a reușit să readucă Oradea, și Bihorul în Liga 1, Ionuț Popa, se stingea din viață acum 6 ani, la data de 25 iunie 2020. 

Ionuț Popa a fost antrenorul sub bagheta căruia FC Bihor Oradea reușea promovarea în liga 1 în 2003, după celebrul meci de baraj cu Oțelul Galați.

Născut la Pesac, în județul Arad, la data de 17 aprilie 1953, Ionuț Popa a fost jucător la Poli Timișoara, Unirea Sânnicolau Mare, Brăila, Vagonul Arad, Aurul Brad sau Victoria Ineu. Ca antrenor a început la Victoria Ineu, și a pregătit echipe ca Zădăreni, Strungul Arad, Motorul, Telecom, Pecica, Pâncota, Indagrara dar și mult mai cunoscutele UTA, Politehnica Iași, Poli Timișoara, CS Mioveni și FC Bihor. 

S-a hotărât să devină antrenor în urma unui meci în care evolua ca jucător, după cum ne povestea chiar el: ”M-a driblat unu de m-a înnebunit. Nu știam ce să mai fac. Am ieșit pe margine și atunci mi-a venit ideea. Dacă nu pot eu, cum putem tactic să-l blocăm?”

Ultima echipă pe care a condus-o a fost echipa sa de suflet, UTA Arad, pe care a preluat-o în aprilie 2018 și de care s-a despărțit oficial în iunie 2019 din cauza unei boli perfide și necruțătoare. De altfel, ultimul meci în care

Ionuț Popa a stat pe bancă la UTA a fost cel cu ACS Poli, la Arad, pe 9 martie 2019. UTA s-a impus cu 2-1.

Nu te-am uitat, nea Ionuț. Odihnește-te în pace!