Edgar Cadar și Angelo Cocian continuă la FC Bihor!
23.06.2026, 09:00Clubul FC Bihor anunță că doi dintre jucătorii care au făcut parte din lotul echipei în sezonul precedent, portarul Edgar Cadar și mijlocașul Angelo Cocian, și-au prelungit contractele și vor continua să îmbrace tricoul roș-albastru și în sezonul următor.
Ajuns la FC Bihor în vara anului trecut, Edgar Cadar a confirmat încrederea acordată de club prin evoluțiile sale dintre buturi. Născut la 16 ianuarie 2007, la Guastalla, în Italia, tânărul portar a făcut primii pași în fotbal la FCV Farul Youth, după care și-a continuat dezvoltarea în Italia, la grupele de juniori ale clubului Lecce. În februarie 2025 a revenit în România, la CSC Șelimbăr, iar din luna iulie a aceluiași an a devenit jucătorul FC Bihor.
Internațional român de U16 și înalt de 1,87 metri, Edgar a evoluat în sezonul 2025-2026 în 10 partide pentru FC Bihor, dintre care 9 în campionat și una în Cupa României. În urma evoluțiilor și progresului demonstrat, conducerea clubului și jucătorul au ajuns la un acord pentru continuarea colaborării.
Totodată, FC Bihor și Angelo Cocian vor merge împreună și în noul sezon competițional. Mijlocașul central născut la 25 iulie 2000, la Merate, în Italia, a ajuns la echipa noastră în luna martie a anului 2025, de la FC Voluntari.
Cu experiență importantă la nivelul Ligii a II-a, acumulată în special la Unirea Dej și FC Voluntari, Angelo a devenit rapid un jucător important în angrenajul echipei noastre. În sezonul recent încheiat, el a bifat nu mai puțin de 32 de apariții în tricoul roș-albastru, dintre care 30 în campionat și 2 în Cupa României, reușind să înscrie 5 goluri, toate în Liga a II-a.
Clubul FC Bihor le urează mult succes lui Edgar Cadar și Angelo Cocian și se bucură că cei doi vor continua să facă parte din familia roș-albastră și în sezonul viitor!












