Ştiri

Înfrângere cu 0-2 în disputa cu liderul clasamentului

26.09.2015, 14:30

FC Bihor a cedat jocul de pe teren propriu, de sâmbătă, disputat la Stadionul Iuliu Bodola, în cadrul etapei a V-a a Ligii a II-a, în compania liderului clasamentului, FCM Baia Mare, cu scorul de 0-2.

Deşi au început destul de bine partida, ratând o bună ocazie în minutul 12, după o lovitură liberă executată de la 18 metri de Ember, orădenii au fost surprinşi în apărare, unde nu s-au sincronizat de câteva ori şi aceasta i-a costat.  Astfel că după ce, în minutul 29, Ignea a centrat de pe dreapta, în faţa porţii, Păcurar a şutat puternic din nouă metri, dar mingea s-a dus peste transversală, peste numai patru minute, oaspeţii au deschis scorul. Balaure a centrat perfect de pe partea stângă, iar din 6 metri, Arnăutu, nemarcat, a trimis în plasă cu o lovitură de cap.

După şuturile lui Ember şi Coroian, maramureşenii s-au avântat din nou în atac, iar în minutul 40, atacantul Arnăutu a obţinut un penalty pentru echipa sa. Balaure a executat şi a majorat scorul.

La 0-2, în apărarea orădeană a apărut o degringoladă, astfel, în minutul 43, acelaşi Balaure a centrat de pe stânga, Arnăutu a trimis cu capul spre colţul lung, dar balonul a trecut milimetric pe lângă.

În repriza a doua, orădenii au încercat să se apropie mai mult de poarta adversă, au început să  domine, numai că au avut o dominare sterilă, jocul fiind lipsit de spectaculozitate. În minutul 68, Ember a şutat cu efect de la marginea careului, dar puţin pe lângă bară, pentru ca, în replică, în minutul 69, B. Străuţ să centreze de pe dreapta, Ster a reluat puternic spre poartă, dar portarul Nagy a intervenit salvator.

Până la final s-au mai consemnat doar două ocazii. Ember, în minutul 72, a executat o lovitură liberă, direct pe poartă, reţinută de goalkeeper, pentru ca în minutul  80, Alexandru Maria să primească un balon în careu, să avanseze periculos, dar a intrat în unghi, iar centrarea sa a fost reţinută de portarul Ormenişan.

"Pentru că mă simt responsabil de rezultatul echipei şi de jocul echipei, am hotărât, am comunicat băieţilor şi am comunicat şi domnului preşedinte, mă pun la dispoziţia clubului, iar conducerea să hotărască ce şi cum, în ce mod vom continua, dacă vom continua colaborarea sau ne putem despărţi fără absolut nicio pretenţie, pentru că eu consider că trebuie să se întâmple ceva la această echipă. Nu putem să mergem din înfrângere în înfrângere acasă şi să nu se întâmple nimic, aşa, într-o voioşie. Despre joc pot să spun că în prima repriză s-a jucat pe contre, de greşelile lor, noi nu am profitat, dar ei, pe greşelile noastre, au profitat. Probabil, la urma urmei este vorba şi de valoare sau, nu ştiu, probabil trebuie mai multă inspiraţie", a declarat, după joc antrenorul orădenilor, Gheorghe Silaghi.

"Din nou am făcut un joc bun în deplasare. Suntem într-o formă destul de bună în acest moment, profităm de acest lucru, deşi jucăm din trei în trei zile. Sperăm s-o ţinem tot aşa, avem o săptămână în care nu mai avem miercuri joc şi ne vom baza mai mult pe antrenamente de refacere a jucătorilor. Îmi felicit jucătorii pentru atitudinea şi determinarea pe care au avut-o astăzi în teren, pentru faptul că au ştiut să gestioneze acest meci, venind după o victorie cu o echipă de liga I", a precizat, la rândul său, tehnicianul maramureşenilor, Dorin Toma.

FC Bihor - FCM Baia Mare  0-2(0-2)
Au marcat: Arnăutu (min. 33) şi S. Balaure (min. 40 din 11 m)
FC Bihor: Nagy - Mangra, Mintaş, Remeş, Lorincz – Coroian (min. 78 Magda), Haş (min. 54 I. Pantea), Ember, Andor – ctp. -  Sulea şi Trabalka (min. 66 Maria). Antrenor: Gheorghe Silaghi
FCM Baia Mare: Ormenişan - Străuţ, Hodor – ctp., Fl. Ilie (min. 72 S. Oltean), Lupu - A. Ignea, Leonte – Sîrbu (min. 77 Şter), Păcurar, Balaure – Arnăutu (min. 81 M. Deac). Antrenor: Dorin Toma
Au arbitrat: Flavius Alin Roşu (Timişoara) - Călin Cimponeriu (Lugoj) şi Cristian Gabriel Drăguţ (Timişoara).

14 CS Metalul Reşiţa 5 0 0 5 4-16 0 -9

În etapa viitoare, FC Bihor are programat meci, sâmbătă, 3 octombrie, în deplasare, pe terenul celor de la FC Caransebeş.