Ştiri

FC Bihor II s-a impus cu 2-0 la Marghita şi a urcat pe locul VII

 18.05.2015, 10:30

Deşi a jucat în deplasare, echipa a doua de seniori a clubului FC Bihor s-a impus în etapa a XXVI-a a Ligii a IV-a Bihor cu scorul de 2-0.

FC Bihor II, formaţie pregătită de antrenorul Sorin Pop, a evoluat la Marghita, în compania echipei locale Viitorul şi a tranşat victoria încă din prima repriză, atunci când a marcat cele două goluri.

Mai întâi a înscris Sergiu Mune, care a deschis scorul în minutul 18, în timp ce Cristopher Sas a urcat scorul la 2-0 în minutul 43, scor care avea să se consemneze nu numai la pauză, dar şi la finalul jocului.

Prin această victorie FC Bihor II a urcat un loc în clasament şi se află acum pe poziţia a VII-a, cu 41 de puncte.

Etapa a XXVI-a a Ligii a IV-a Bihor la fotbal a adus însă şi clarificări în ceea ce priveşte campioana judeţului şi implicit formaţia care va reprezenta Bihorul la barajul de promovare în Liga a III-a. Astfel, aceasta este Luceafărul Oradea, care după victoria de pe teren propriu, cu scorul de 10-0, în faţa celor de la FC Universitatea Oradea, şi-a asigurat matematic deja câştigarea competiţiei.

Echipa Luceafărul a defilat în acest campionat, distanţându-se clar de principalele urmăritoare, iar rezultatul din această etapă se înscrie în nota cu care ne-a obişnuit în actuala ediţie de campionat trupa pregătită de Zsolt Muzsnaj. În meciul cu studenţii orădeni, patru goluri le-a reuşit atacantul Constantin Roşu, care a arătat din nou un apetit ofensiv deosebit.

În runda desfăşurată în perioada 16-17 mai, un rezultat surprinzător, mai ales prin proporţiile scorului s-a consemnat la Hidişel, în derby-ul dintre echipa locală FC şi CSM Olimpia Salonta, oaspeţii impunându-se cu scorul de 7-3, după ce atacantul salontan Ţârlea şi-a trecut numele pe lista marcatorilor de şase ori.

Crişul Sântandrei, echipa de pe locul II, a jucat în deplasare şi s-a impus cu scorul de 2-1, pe terenul celor de la Victoria Avram Iancu, în timp ce un alt joc cu multe goluri s-a desfăşurat însă la Valea lui Mihai, unde echipa gazdă, Unirea, a dispus cu scorul de 7-1 de deţinătoarea "lanternei roşii", Liberty Pomezeu.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXVI-a din Liga a IV-a Bihor la fotbal:
Luceafărul Oradea - FC Universitatea Oradea   10-0
Maractori: Agiurgioaiei 4, 64, C. Roşu 6, 45, 56, 83, Balea 8, Bulz 21 (autogol), Ciuciu 77, Floruţ 89
FC Hidişel - CSM Olimpia Salonta   3-7
Marcatori: Buştea 69, 86, Bundea 71 / Ţârlea 12, 43, 59, 63, 74, 76, Neagrău 15
CSO Ştei - CSU Partium Oradea   1-0
Marcator: A. Bat 13
Poiana Budureasa Vaşcău - CF Bihorul Beiuş   3-3
Marcatori: Sabău 23, M. Haica 34, S. Tuduce 43 - D. Toma 36, 58, A. Ban 66
Unirea Valea lui Mihai - CF Liberty Pomezeu 7-1
Marcatori: Kereszturi 1, Dumiter 38, 42, 65, 70, 85, Lakatos 47 / A. Pantea 83
Victoria Avram Iancu - Crişul Sântandrei   1-2
Marcatori: Mance 6 / Ungur 45+3, Găvrilaş 55
Viitorul Marghita - FC Bihor II Oradea   0-2
Marcatori: Mune 18, Sas 43
Crişul Aleşd - Viitorul Borş   1-3
Marcatori: Secară 34 / Kerekgyarto 17, A. Marinău 41, Urbanovschi 83

Clasament:
1. Luceafărul Oradea        26    25    1      0      156-7        76   
2. Crişul Sântandrei         26    20    3      3      77-19        63   
3. FC Hidişel         26    18    5      3      86-72        59   
4.CSM Olimpia  Salonta      26    18    2      6      70-36        56   
5. CSO Ştei             26    15    3      8      47-32        48
6. CF Bihorul Beiuş           26    12    6      8      55-37        42
7. FC Bihor II       26    13    2      11    57-34        41   
8. Partium Oradea     26    12    4      10    57-49        40
9. Unirea Valea lui Mihai    26    12    1      13    53-46        37   
10. Viitorul Borş            26    11    2      13    37-58        35
11. Viitorul Marghita         26    8      2      16    33-52        26
12. Poiana Budureasa    26    7      2      17    27-70        23
13. Universitatea Oradea    26    5      5      16    34-78        20
12. Victoria Avram Iancu    26    5      4      17    27-62        19
15. Crişul Aleşd     26    5      2      19    27-91        17
16. Liberty Pomezeu     26    0      0      26    22-162      0

Etapa viitoare (23-24 mai): FC Hidişel - CSO Ştei; CSU Partium Oradea - Poiana Budureasa; CF Bihorul Beiuş - Unirea Valea lui Mihai; CF Liberty Pomezeu - Victoria Avram Iancu; Crişul Sântandrei - Viitorul Marghita; FC Bihor II Oradea - Luceafărul Oradea; FC Universitatea Oradea - Crişul Aleşd; CSM Olimpia Salonta - Viitorul Borş.