Ştiri

FC Bihor II a încheiat campionatul Ligii a IV-a pe locul VIII

15.06.2015, 10:30

Echipa a doua de seniori a clubului FC Bihor şi-a încheiat evoluţia din sezonul 2014-2015, încheind campionatul Ligii a IV-a Bihor pe poziţia a VIII-a.

În ultima etapă disputată, FC Bihor II a jucat în deplasare, pe terenul celor de la FC Universitatea Oradea, cedând cu scorul de 2-3, după ce la pauză s-a consemnat egalitate, 1-1.
Gazdele au deschis scorul, în minutul 24, prin M. Pop, însă Negrea a egalat în minutul 37.

La reluarea jocului, în minutul 47, Leş a înscris pentru 2-1 în favoarea Universităţii, însă în minutul 86, acelaşi Negrea a egalat din nou.

Meciul a fost decis însă în minutele adiţionale, când FC UNiversitatea a marcat din nou prin T. Cheregi, în minutul 90+3.

Cu 44 de puncte acumulate, ca urmare a obţinerii a 14 victorii şi a 2 rezultate de egalitate, FC Bihor II a încheiat ediţia pe poziţia a VIII-a, un loc bun pentru o nou-promovată.

Conform aşteptărilor, ultima rundă a campionatului a adus însă o serie de jocuri care au consemnat multe goluri. Astfel, la Avram Iancu, formaţia locală Victoria a dispus cu scorul de 7-2 de ocupanta poziţiei a III-a, FC Hidişel, F. Iancu, respectiv D. Cuc reuşind câte-o dublă în acest joc. De asemenea, la Aleşd, Crişul din localitate a învins cu 7-1 ultima clasată, Liberty Oradea, D. Varga înscriind în acest joc patru goluri.

Multe goluri s-au consemnat şi la Budureasa, acolo unde CSM Olimpia Salonta s-a impus cu scorul de 5-2 în faţa gazdelor de la Poiana. Şi în acest joc a ieşit în evidenţă un fotbalist. Este vorba despre Ciocan de la salontani, care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor de trei ori.

Tot cinci goluri a marcat în deplasare şi Crişul Sântandrei, care a jucat la Borş, dar care a câştigat cu scorul de 5-0, în faţa Viitorului, după ce ultimele două goluri le-a înscris în minutele de prelungire, al cincilea, prin antrenorul-jucător Ciprian Dianu, în minutul 90+3.

Liderul clasamentului, Luceafărul Oradea a câştigat fără să joace, cu 3-0, pentru că Bihorul Beiuş, proaspăt câştigătoarea cupei, nu s-a mai prezentat la acest meci.

În clasamentul final al competiţiei, Luceafărul Oradea a încheiat detaşat pe primul loc, cu 88 de puncte, cu 16 puncte mai mult decât ocupanta poziţiei secunde, Crişul Sântandrei. De altfel, Luceafărul, echipă antrenată de Zsolt Muzsnay, a reuşit un campionat de excepţie, din totalul celor 30 de partide disputate, impunându-se în 29, doar un meci l-a terminat la egalitate şi nu a pierdut niciun joc. De asemenea, golaverajul îi este impresionant, 177 de goluri marcate şi doar 7 primite.

Luceafărul Oradea, care este, aşadar, campioana judeţului Bihor, va disputa pe datele de 20 şi 27 iunie, barajul de promovare în Liga a III-a, cu Potaissa Turda, campioana judeţului Cluj. Primul meci va avea loc în deplasare.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXX-a (ultima) din seria judeţului Bihor a Ligii a IV-a la fotbal:
Poiana Budureasa - CSM Olimpia Salonta    2-5