Ştiri

FC Bihor a debutat cu o remiză albă la turneul zonal al Campionatului Naţional de juniori D (FOTO)

 22.05.2015, 21:00

Formaţia de juniori D (cu jucători născuţi în anul 2002) a clubului FC Bihor a debutat cu un rezultat de egalitate, scor 0-0, vineri, în turneul zonal al Campionatului Naţional, care-l găzduieşte,  la Stadionul "Iuliu Bodola".

Jucătorii pregătiţi de antrenorul Lucian Ulici n-au au reuşit să marcheze, deşi şi-au creat câteva ocazii foarte clare, în special după pauză, prin Andras şi Beiuşanu.

În faţa unui adversar bine organizat în teren, "roş-albaştrii" au avut mai mult iniţiativa în prima repriză, dar după pauză situaţia s-a echilibrat, oaspeţii putând chiar da lovitura prin şuturi de la distanţă, scoase însă foarte bine de portarul Eduard Beke. Totuşi, ocaziile  mari ale meciului le-au aparţinut elevilor tehnicianului Lucian Ulici, ratate însă, astfel că scorul final a fost egal, 0-0.

Pentru FC Bihor au evoluat în acest joc: Beke - Tiponuţ, Borma, Andras, Blăgea, Beiuşanu, Costea, M. Pop, Ioviţă. Au mai intrat însă şi: Barta, Săutiuţ, Farcaş şi Pătraşcu.

În celălalt meci al grupei A din prima zi a turneului, CFR Cluj a surclasat LPS Bistriţa cu scorul de 7-1, după ce la pauză a condus cu 3-1 şi s-a instalat în fruntea ierarhiei.

În grupa B, rezultatele din prima etapă au fost: Viitorul Zalău – LT Lucian Blaga Reghin 0-3 şi FCM Baia Mare – CSM Şcolar Reşiţa 1-0. Acest ultim meci s-a decis chiar la final, când maramureşenii au înscris în ultimul minut de joc.

În următoarele două jocuri din grupă, FC Bihor  va întâlni sâmbătă, de la ora 14, echipa LPS Bistriţa, iar duminică, de la aceeaşi oră, 14, formaţia CFR Cluj Napoca.

Iată însă programul etapelor II şi III din faza grupelor:
Etapa a II-a (sâmbătă):
Ora 14.00: FC Bihor - LPS Bistriţa
Ora15.30: LT Lucian Blaga Reghin - CSM Şcolar Reşiţa
Ora 17.00: CFR Cluj - Olimpia Satu Mare
Ora 18.15: Viitorul Zalău - FCM Baia Mare

Etapa a III-a (duminică):
Ora 14.00: FC Bihor - CFR Cluj
Ora 15.30: LT Lucian Blaga Reghin - FCM Baia Mare
Ora 17.00: LPS Bistriţa - Olimpia Satu Mare
Ora 18.15: CSM Şcolar Reşiţa - Viitorul Zalău

VEZI FOTO, AICI!